68 spelare kallade till centralt matchläger P17

Den 9-12 maj arrangeras ett centralt matchläger för P17-spelare på Bosön. 68 spelare har kallats och under lägerdagarna genomförs totalt sex träningar och fyra matcher där spelarna deltar i tre träningar och två matcher vardera.
Ansvarig för lägret är förbundskapten Mirza Jelečak.

Om centrala matchläger 

Hålls på Bosön för ett 70-tal pojkar och flickor året de fyller 17. Spelare som kallas till dessa läger har inte varit uttagna till de senaste landslagssamlingarna. På flicksidan kallas inte spelare som är ordinarie i Damallsvenskan och på pojksidan kallas inte spelare som tillhör en 4- eller 5-stjärnig akademi.

Till riksläger, regionala läger och centrala matchläger nomineras spelarna av SvFF:s Nationella Fotbollsutbildare (NaFu) i samråd med distriktens fotbollsutvecklare för spelare.

Matchläger P17 Bosön

  • Plats
    Bosön
  • Datum och tid

Deltagare

  • Viktor Ahlgren
    IFK Hässleholm
  • Jonah Almquist
    IK Brage
  • Lucas Andersson
    Varbergs BoIS FC
  • Olle Arwidson
    Hjulsbro IK
  • Charlie Axelsson
    Vasalund IF
  • Nils Betsén
    IK Brage
  • Hugo Björk
    Västerås SK FK
  • Viktor Blumenthal
    Sollentuna FK
  • Hampus Bryngelhed
    GAIS
  • Benjamin Buisson
    Degerfors IF
  • Jakob Byström
    IFK Stocksund
  • Leo Cavallius
    IFK Stocksund
  • Dildar Cetin
    Bollnäs GIF FF
  • Jonathan de Flon
    FC Gute
  • Tim Edén
    IFK Göteborg
  • Wilhelm Ekdahl
    Norrby IF
  • Hampus Engdahl
    IK Sirius FK
  • Isak Eriksson
    Piteå IF FF
  • Gabriel Ersoy
    Vasalund IF
  • Oskar Eskeland
    Tölö IF
  • Erik Fransson
    Östers IF
  • Naod Teklebrhan Ghebrekristos
    Athletic FC Eskilstuna
  • Julius Groning
    IFK Värnamo
  • Karl Gunnarsson
    Ängelholms FF
  • Robin Hadad
    Örebro SK FK
  • Gustav Haglund
    Skiljebo SK
  • Meraj Haidari
    IFK Hässleholm
  • Lee Hansson
    Athletic FC Eskilstuna
  • Benjamin Hasanbegovic
    IFK Värnamo
  • Philip Henriksson
    Ängelholms FF
  • Joel Hjalmar
    Qviding FIF
  • Ludvig Holgersson
    IK Kongahälla
  • Edvin Huth
    IFK Stocksund
  • Max Högberg
    Östers IF
  • Tim Johansson
    Kubikenborgs IF
  • Isak Johansson
    Umeå FC Akademi
  • Elviz Jonsson
    IFK Stocksund
  • Filip Jovetic
    Friska Viljor FC
  • Georgios Kasagiannis
    Vasalund IF
  • Josef Keyrouz
    Örebro SK FK
  • Axel Kjellberg
    Strands IF
  • Benjamin Konjhodzic
    IFK Stocksund
  • Jacob Lindström
    IFK Stocksund
  • August Ljungberg
    IK Sirius FK
  • Elliot Löfberg
    Trelleborgs FF
  • Ruben Martin
    Sandvikens IF
  • Victor Mattsson
    Västra Frölunda IF
  • Amir Hossein Mohammadi
    Degerfors IF
  • Elliot Moszkowicz Rigbert
    IFK Stocksund
  • Hani Nesajer
    Trelleborgs FF
  • Casper Nilsson
    Ystads IF FF
  • Abbe Rehn
    Trelleborgs FF
  • Felix Rhodin
    Umeå FC Akademi
  • Carl Sabel
    Fässbergs IF
  • Filip Sterner
    Vänersborgs IF
  • William Strand
    Östers IF
  • Adam Stroud
    IK Oddevold
  • Melker Sundvall
    IK Sirius FK
  • Jakob Svensson
    Mjällby AIF
  • Oscar Söder
    Gerdskens BK
  • Hugo Södergren
    Sollentuna FK
  • Alexander Thongla-Iad Warneryd
    Norrby IF
  • Ludvig Tidstrand
    Mjällby AIF
  • Vilmer Tyrén
    Gerdskens BK
  • Arbnor Veliu
    Mjällby AIF
  • Karl Wendt
    Trelleborgs FF
  • Edvin Werme
    Östersunds FK
  • Hosip Youssef
    Arameisk-Syrianska IF