Tre regionala läger i oktober

Kommande vecka, 18-21 oktober genomförs regionala läger för pojkar födda 2005 på tre orter; Umeå, Uppsala och Vänersborg.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar cirka 3 000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus startade vi 2018 ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger - som genomförs tillsammans med distriktsförbunden - för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

  • Ansvariga ledare: Andreas Pettersson (ungdomsförbundskapten) och Torbjörn Nordström (spelarutbildare)

Regionala läger pojk 2021 Umeå

  • Plats
    Umeå
  • Datum och tid

Deltagare

  • Haroun Abdelrahman Abdelrahman
    Östersunds FK
  • Viktor Ahlgren
    IFK Hässleholm
  • Carl Axelsson
    Kubikenborgs IF
  • Edvin Blom
    Kubikenborgs IF
  • Viktor Blumenthal
    Sollentuna FK
  • Elis Brandqvist
    Landskrona BoIS
  • Jakob Byström
    IFK Stocksund
  • Leo Cavallius
    IFK Stocksund
  • Dildar Cetin
    Bollnäs GIF FF
  • Karl Dahlgren Wargelius
    Essinge IK
  • Axel Eriksson
    Umeå FC Akademi
  • Isak Eriksson
    Piteå IF FF
  • Wilmer Fredriksson Handler
    Östersunds FK
  • Fahad Sinan Yaqoob Ghazala
    Södertälje FK
  • Meraj Haidari
    IFK Hässleholm
  • Sam Hegdal
    IF Lödde
  • Philip Henriksson
    Ängelholms FF
  • Edvin Huth
    IFK Stocksund
  • Isak Johansson
    IFK Umeå
  • Elviz Jonsson
    IFK Stocksund
  • Filip Jovetic
    Friska Viljor-akademi FC
  • Hjalmar Karolin
    Friska Viljor FC
  • Aram Khalil
    Strands IF
  • Kenny Kingsmark
    Landskrona BoIS
  • Axel Kjellberg
    Selånger SK Fotboll
  • Jacob Lindström
    IFK Stocksund
  • Elliot Löfberg
    Trelleborgs FF
  • Yosef Mahmood
    BK Olympic
  • Elliot Moszkowicz Rigbert
    IFK Stocksund
  • Hani Nesajer
    Trelleborgs FF
  • Casper Nilsson
    Ystads IF FF
  • Max Nilsson
    IFK Hässleholm
  • Gustav Olsson
    Täby FK
  • Lukas Prytz
    Piteå IF FF
  • Jöns Redin
    Gimonäs Umeå IF
  • Abbe Rehn
    Trelleborgs FF
  • William Roberts
    Bodens BK FF
  • Calle Rosander
    Sollentuna FK
  • Marcus Rosenqvist
    IF Lödde
  • Kevin Sellman Villalobos
    IFK Stocksund
  • Juan Sulaiman
    BK Olympic
  • Hugo Södergren
    Sollentuna FK
  • Jack Tagesson
    Essinge IK
  • Jussi Tikkanen
    IFK Hässleholm
  • Isac Ulander
    Ramviks IF
  • Linton Ulloa
    IFK Östersund
  • Karl Wendt
    Trelleborgs FF
  • Hosip Youssef
    Arameisk-Syrianska IF

Instruktörer

  • Ali Hussein Ledare
  • Benjamin Kinnunen Nassiri Ledare
  • Mikael Mähler Ledare
  • Torbjörn Nordström Ledare
  • Ansvariga ledare: Peter Wennberg (ungdomsförbundskapten) och Alexander Blom (spelarutbildare)

Regionala läger pojk 2021 Uppsala

  • Plats
    Uppsala
  • Datum och tid

Deltagare

  • Morteza Ahmadi
    IK Arvika Fotboll
  • Saadoon Ali Mohsin Al-Ghrairi
    Nacka FC
  • Seif Ali Hindi
    Karlslunds IF FK
  • Jonah Almquist
    IK Brage
  • Charlie Axelsson
    Vasalund IF
  • Lucas Bergfors
    Nyköpings BIS
  • Max Bergqvist
    Hammarby TFF
  • Leon Beronius
    Gefle IF FF
  • Oly-Dirk Bigirimana
    BK Hird
  • Hugo Björk
    Västerås SK FK
  • Alexander Blom
  • Arvid Carlsson
    Spånga IS FK
  • Theo Cederholm
    Åtvidabergs FF
  • Diego Cuevas Wiberg
  • Ferhat Dündar
    Forssa BK
  • Edwin Edvall
    Degerfors IF
  • Theo Eriksson
    Västerås SK FK
  • Erik Fredriksson
    Dalkurd FF
  • Albin Funck
    BK Forward
  • Naod Teklebrhan Ghebrekristos
    Athletic FC Eskilstuna
  • Gustav Haglund
    Skiljebo SK
  • Isak Hammarlund
    Visby AIK
  • Felix Högberg
    Forssa BK
  • David Jamil
    Åtvidabergs FF
  • Elis Jäger
    Nyköpings BIS
  • Olle Karlsson
    Mjölby AI FF
  • Georgios Kasagiannis
    Vasalund IF
  • Benjamin Konjhodzic
    Vasalund IF
  • Linus Lenerius
    Nacka FC
  • Leo Lif
    Athletic FC Eskilstuna
  • Love Lindbäck
    Athletic FC Eskilstuna
  • Alex Lindelöv
    Västerås SK FK
  • Dennis Lützow
    Falu BS FK
  • Max Lövenhamn
    Säffle SK
  • Elias Lövgren Östman
    Enköpings SK FK
  • Jesper Minolf
    Nacka FC
  • Malïk Mokédé
    Karlslunds IF FK
  • Leon Nael
    Forssa BK
  • Arnold Nitu
    Bele Barkarby FF
  • Liam Norman
    Degerfors IF
  • Rasmus Roswall
    Enköpings SK FK
  • Benjamin Sandberg
    Täby FK
  • Emrik Stockmarr
    Visby AIK
  • Hehan Sulaiman
    Gefle IF FF
  • Emil Sundén
    Lindö FF
  • Emil Tengman
    FC Djursholm
  • Tesgay Weldekidan Tesfit
    Sandvikens IF
  • Jakob Uhrberg
    Upsala IF Fotboll
  • Kristofer Yacoub
    BK Hird
  • Tobil Yousef
    Lindö FF
  • Leo Zetterlind
    Upsala IF Fotboll
  • Philip Åkerblom
    Nyköpings BIS

Instruktörer

  • Ola Jönsson Bruce Ledare
  • Oscar Zettergren Ledare
  • Ansvariga ledare: Mirza Jelecak (ungdomsförbundskapten) och Ingrid Lundkvist (spelarutbildare)

Regionala läger pojk 2021 Vänersborg

  • Plats
    Vänersborg
  • Datum och tid

Deltagare

  • Ibrahim Ahmed
    Örgryte IS Fotboll
  • Charlie Axede
    Alingsås IF FF
  • Kenan Bilalovic
    IFK Värnamo
  • Hugo Bodén
    Östers IF
  • Hampus Bryngelhed
    GAIS
  • Anes Cardaklija
    GAIS
  • Wille Delbring
    Ljungskile SK Herrfotboll
  • Johannes Engvall
    Qviding FIF
  • Erik Fransson
    Östers IF
  • Adam Frånberg
    IS Halmia
  • Julius Groning
    IFK Värnamo
  • Andy Guerrero Garcia
    Kinna IF
  • Wilmer Gustafsson
    Tidaholms GoIF
  • Isac Halldén Björk
    Bengtsfors IF
  • Lars Halma
  • Lendi Haziraj
    Norrby IF
  • Nikolai Herbertsson Isrenn
    Laholms FK
  • Filip Hermansson
    Skövde AIK
  • Ville Hilvenius
    Tölö IF
  • Joel Hjalmar
    Qviding FIF
  • Ludvig Holgersson
    IK Kongahälla
  • Max Högberg
    Östers IF
  • Hampus Höij
    Utsiktens BK
  • Malte Johansson
    Laholms FK
  • Liam Jämthagen
    Jönköpings Södra IF
  • Erik Kallas
    Ljungskile SK Herrfotboll
  • Adrian Klipic
    Örgryte IS Fotboll
  • Hannes Kvist
    Tranås FF
  • Otto Magnusson
    IFK Värnamo
  • Theo McIntyre
    Norrby IF
  • Yaasir Mohamed
    Örgryte IS Fotboll
  • Kerim Musa
    IFK Värnamo
  • Isac Myrberg
    IF Viken
  • Kevin Niemelä Kemi
    Mjällby AIF
  • Alex Ochana
    Assyriska IK
  • Gustav Ramsvik
    Kullavik IF
  • William Rubendahl
    Holmalunds IF Alingsås
  • Nils Runngren
    IFK Hjo
  • Carl Sabel
    Fässbergs IF
  • Wiggo Sjöstrand
    Assyriska IK
  • Arvid Skoglund
    Tölö IF
  • Kevin Smedberg
    Qviding FIF
  • Filip Sterner
    Vänersborgs IF
  • Adam Stroud
    Rosseröds IK
  • Lucas Svärd
    Örgryte IS Fotboll
  • Hugo Söder
    Ahlafors IF
  • Alexander Thongla-Iad Warneryd
    Norrby IF
  • Julius Thulin
    Vänersborgs IF
  • Vilmer Tyrén
    Gerdskens BK
  • Arbnor Veliu
    Mjällby AIF
  • Filip Åkesson Linderoth
    Mjällby AIF

Instruktörer

  • Fredrik Bengtsson Ledare
  • Stratos Kenstanlis Ledare
  • Ingrid Lundkvist Ledare
  • Fredrik Samuelsson Ledare