Regionala läger på tre orter i höst

4 till 7 oktober genomförs tre regionala läger för flickor födda 2004-05 runt om i landet - i Sundsvall, på Bosön och i Lund.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar cirka 3 000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus startade vi 2018 ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger - som genomförs tillsammans med distriktsförbunden - för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

Ansvariga ledare: Lovisa Delby, SvFF och Tommy Lerstrand, Medelpads FF

Regionala läger flick 2021:1 Sundsvall

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Ayeh Ann-Catrin Abdul Wahab Hamid
    AIK FF
  • Engla Aliris
    IFK Östersund
  • Linn Allgulin
    AIK FF
  • Lyan Al-Rikabi
    Sundsvalls DFF
  • Lotta Anderhed
    Umeå IK FF
  • Stina Andersson
    Umeå IK FF
  • Agnes Arctaedius
    Rimbo IF
  • Linnea Bengtsson
    Härnösands SK
  • Elin Björkman
    Färnäs SK
  • Tuva Bylund
    Djurgårdens IF FF
  • Vera Croné
    Umeå IK FF
  • Caitlin Currie
    AIK FF
  • Alexandra Ehnvall
    IK Uppsala Fotboll
  • Elin Ekmark
    Rävåsens IK Karlskoga
  • Elin Eriksson
    Själevads IK
  • Ella Foberg
    Slätta SK
  • Sara Frigren
    Tyresö FF
  • Stina Gunnebrink
    Umeå IK FF
  • Lisen Hafstad
    Sundsvalls DFF
  • Emma Halvarsson
    Kvarnsvedens IK
  • Daniela Hamberg
    AIK FF
  • Ida Hammarland
    IK Sturehov
  • Moa Hansson
    Gefle IF FF
  • Alice Hedström
    Sandvikens IF
  • Thelma Heikkinen
    Sunnanå SK
  • Johanna Husbom
    Djurgårdens IF FF
  • Alva Israelsson
    Sundsvalls DFF
  • Saga Jarhall
    AIK FF
  • Alva Johansson
    IK Uppsala Fotboll
  • Litéa Karlsson
    IF Team Hudik
  • Ebba Karnehov
    IK Tun
  • Ebba Lilliehöök
    IFK Lidingö FK
  • Edith Lindström
    Umeå IK FF
  • Alice Lund
    IF Team Hudik
  • Tuva Nilsson
    Mariehem SK
  • Wilma Nyberg
    IK Uppsala Fotboll
  • Selma Rajakangas
    KIF Örebro DFF
  • Vendela Saving
    Boo FF
  • Linnea Selander Wiberg
    Gamla Upsala SK
  • Maja Svedberg
    IFK Östersund
  • Isa Wennström
    IF Team Hudik
  • Ebba Widmark
    Slätta SK
  • Elsa Wieweg
    IK Viljan Strängnäs
  • Agnes Vigholm
    Eskilstuna United DFF
  • Tuva Li Vikström Rewell
    Kvarnsvedens IK
  • Wilma Zetterberg
    Eskilstuna United DFF
  • Nora Åsbrink
    IK Uppsala Fotboll

Instruktörer

  • Lovisa Delby Förbundskapten
  • Pernilla Karlsson Tränare/NaFu
  • Elisabeth Leidinge Målvaktstränare
  • Tommy Lerstrand Tränare/samordnare/SU Medelpads FF
  • Oda Lindahl Schei Föreläsare Fotbollsfysiologi
  • Jenny Nilsson Målvaktstränare
  • Kenneth Svensson Tränare/samordnare/SU Medelpads FF

Ansvariga ledare: Caroline Sjöblom, SvFF och Sara Olsson, Stockholms FF.

Regionala läger flick 2021:2 Bosön

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Thilde Alvberger
    Svärtinge SK
  • Alice Andersson
    BK Häcken FF
  • Frida Axelsson
    BK Häcken FF
  • Tyra Berggården
    Linköping BK Tinnis
  • Nathalie Bergman
    Rävåsens IK Karlskoga
  • Ida Bernsten
    Notvikens IK DFF
  • Rebecca Björk
    Husqvarna FF
  • Emma Bülow
    Linköping FC
  • Esme Faulds
    Hammarby IF FF
  • Annie Fredriksson
    IFK Skoghall DF
  • Tëa Gråberg
    P18 IK
  • Elin Hagström
    IFK Kalmar
  • Ronya Halleen
    IFK Kalmar
  • Ida Henriksson
    Degerfors IF
  • Ebba Hjalmarsson
    IF Brommapojkarna
  • Selma Hultkvist
    IF Brommapojkarna
  • Felicia Johansson
    Piteå IF FF
  • Mathilda Juhlin
    Västerås SK FK
  • Fanny Jungward
    IFK Kalmar
  • Agnes Klemo Waaranperä
    Notvikens IK DFF
  • Filippa Kollryd
    IFK Värnamo
  • Olivia Ladenberg
    Linköping FC
  • Maja Landin
    IFK Kalmar
  • Meya Larsson
    IFK Luleå
  • Filippa Legrell
    Mariebo IK
  • Eden Lind
    Hammarby IF FF
  • Minna Lindgren
    P18 IK
  • Emilia Nilsson
    Färjestadens GOIF
  • Tilde Nilsson
    Svärtinge SK
  • Engla Nordin
    Piteå IF DFF
  • Emilia Norin
    Västanfors IF FK
  • Astrid Nyquist
    Gideonsbergs IF
  • Alva Petersson
    IFK Kalmar
  • Nova Rosengren
    Hertzöga BK
  • Mercy Sabuni Söderling
    Hammarby IF FF
  • Hanna Skogsfors
    IF Brommapojkarna
  • Amanda Sundström
    Hammarby IF FF
  • Saga Swedman
    IF Brommapojkarna
  • Paulina Svensson
    Jönköpings Södra IF
  • Julia Söderberg
    IFK Värnamo
  • Engla Söderkvist
    IF Brommapojkarna
  • Tuva Thulin
    IF Brommapojkarna
  • Jamie Tiuraniemi
    Degerfors IF
  • Viktoria Veber
    Linköping FC
  • Clara Wiklund
    Linköping FC
  • Ellinor Zakrisson
    Emmaboda IS
  • Emelie Zakrisson
    Emmaboda IS
  • Selma Åström
    Notvikens IK DFF
  • Leona Özdemir
    Linköping FC

Instruktörer

  • Sanne Fomin Gabrielsen Fysioterapeut
  • Mathias Hallbygård Målvaktstränare
  • Jessica Höglander Målvaktstränare
  • Lovisa Lundqvist Föreläsare Fotbollsfysiologi
  • Annelie Norén Tränare
  • Sara Olsson Tränare/SU Stockholms FF
  • Emma Ringvall Samordnare Stockholms FF
  • Caroline Sjöblom Förbundskapten

Ansvariga ledare: Lotta Hellenberg, SvFF och Ann-Helén Grahm, Skånes FF.

Regionala läger flick 2021:3 Lund

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Jo-Anne Agbor Tataw Cronquist
    FC Rosengård
  • Selin Alfredsson
    Skoftebyns IF
  • Nea Andersson
    Kristianstads DFF
  • Sara Aronsson
    IK Zenith
  • Ellen Bengtsson
    Skoftebyns IF
  • Nea Berg
    Nättraby GoIF
  • Wilma Bergman
    Jitex Mölndal BK
  • Edit Bernsfelt
    Laholms FK
  • Ottilia Birgersson
    Kristianstads DFF
  • Lovisa Brogren
    BK Astrio
  • Hanna Cronqvist
    FC Rosengård
  • Selma Cruse
    Jitex Mölndal BK
  • Emilia Elisson
    Varbergs BoIS FC
  • Linnea Enyck
    Skepplanda BTK
  • Klara Fagerström
    Södra Sandby IF
  • Inez Gertsen
    Borgeby FK
  • Thilda Gianello
    IFK Göteborg
  • Nellie Granstam
    HGH FC
  • Agnes Grote
    Onsala BK
  • Hanna Henriksson
    Vänersborgs IF
  • Filippa Hopkins
    IFK Göteborg
  • Thea Höglund
    Jitex Mölndal BK
  • Wilma Johannesson
    IF Viken
  • Elly Johansson
    IF Väster
  • Meja Johnson
    FC Rosengård
  • Wilma Lantz
    Göteborgs DFF
  • Malva Larsson
    IFK Göteborg
  • Engla Lennartsson
    Trollhättans FK
  • Julia Lilja
    Onsala BK
  • Johanna Magnusson
    Skoftebyns IF
  • Tuva Mossberg
    IF Viken
  • Esther Muliira Théen
    Nittorps IK
  • Kajsa Nilsson
    Kristianstads DFF
  • Emmy Olofsson
    BK Union
  • Cassandra Paulsson
    FC Rosengård
  • Klara Persson
    IF Viken
  • Emmelie Rodrick
    Stenungsunds IF
  • Ellen Roslund
    Eskilsminne DFF
  • Louise Samuelsson
    Herrestads AIF
  • Amanda Schultz
    FC Rosengård
  • Meja Staffansson
    BK Astrio
  • Jennifer Stigsson
    Skoftebyns IF
  • Mathilda Ståhlbom Karlsson
    IF Elfsborg
  • Linn Sångberg
    IF Elfsborg
  • Klara Tidblom
    Jitex Mölndal BK
  • Izabelle Wahlstedt
    Borgeby FK
  • Tess Wimmerstedt
    Trollhättans FK
  • Maja Wrångemyr
    IF Elfsborg

Instruktörer

  • Kristín Geirsdóttir Föreläsare Fotbollsfysiologi
  • Ann-Helén Grahm Tränare/SU Skånes FF
  • Lotta Hellenberg Förbundskapten
  • Ann-Sofie Lindqvist Målvaktstränare
  • Mauritz Magnusson Målvaktstränare
  • Amelie Rosquist Fysioterapeut
  • Johan Runnander Tränare/SU Smålands FF