Riksläger 2021

Riksläger kommer att genomföras på Bosön under sensommaren , i månadsskiftet juli-augusti för flickor och pojkar födda 2006.

Rikslägrets genomförande ligger inom ramen för ”Pilot Spelarutbildning – En helhet ”. Via länkarna nedan kan du läsa mer om det arbetet, syftet är att säkra goda utvecklingsmöjligheter för spelarutbildning i hela landet.

Rikslägret kommer att samla 136 spelare från samtliga distrikt på flick- och pojksidan. Platserna fördelas utifrån antal licensierade spelare distrikten har. Samtliga 24 distrikt är garanterade minst två platser vardera. Spelarutbildarna i varje distrikt nominerar spelare och därefter står ungdomsförbundskaptenen för uttagningen.

Spelarutbildare och ungdomsförbundskaptener kommer tillsammans att säkerställa en god spelarutbildning under dessa dagar. Rikslägret säkerställer även uppstarten av landslagsverksamheten på F15- och P15-nivå under hösten.

– Rikslägret skulle i ”Pilot Spelarutbildning ­– en helhet ” genomförts i Halmstad, månadsskiftet juni-juli. Covid-19 satte stopp för genomförandet, men glädjande nog har restriktionerna lättat och vi kan genomföra lägret, men på Bosön istället, säger Yvonne Ekroth.

Pojklägret genomförs 26-30 juli och flicklägret 1-5 augusti på Bosön i Stockholm.

I samband med lägret kommer Nationella fotbollsutbildare (NaFu) att ha fortbildning med distriktens förbundskaptener (DFK). Även en domarfortbildning kommer att genomföras under flickveckan.

Deltagarna vid årets Riksläger

Följande 136 spelare har kallats till Rikslägret.

Riksläger 2021, F06

  • Plats
    Bosön
  • Datum och tid

Deltagare

  • Lea Ahl
    Adolfsbergs IK
  • Lowa Ahlén
    Råda BK
  • Wilma Airiman
    Nor IK
  • Sally Albrekt
    Växjö BK
  • Khummi Al-Haji
    Islingby IK
  • Bella Andersson
    Hammarby IF FF
  • Vera Andersson
    IFK Kalmar
  • Nellie Andersson Markovic
    Hammarby IF FF
  • Thea Arnesson
    IFK Örby
  • Ella Asplund
    IFK Nyköping
  • Ia Berglund
    Malmö FF
  • Tilde Bergquist
    Skogstorps GOIF
  • Tilde Björklund
    FC Rosengård
  • Ida Björnberg
    Adolfsbergs IK
  • Izabella Blomqvist
    Falkenbergs FF
  • Aleksandra Bogucka
    AIK FF
  • Tyra Borg
    KIF Örebro DFF
  • Nike Brenner Toris
    AIK FF
  • Emma Broddheimer
    IFK Östersund
  • Julia Cavander
    Malmö FF
  • Alice Clarinsson
    FC Hessleholm
  • Olivia Crona
    Adolfsbergs IK
  • Stina Dahl Forslund
    Smedby AIS
  • Stina Dahlman
    KIF Örebro DFF
  • Wilma Delerud
    Västerås BK 30
  • Matilda Ekblom
    Gideonsbergs IF
  • Agnes Engberg
    Islingby IK
  • Nellie Eriksen Yasseri
    Sandvikens IF
  • Jonna Eriksson
    Vimmerby IF
  • Ester Eriksson
    Smedby AIS
  • Thea Eriksson
    Piteå IF FF
  • Lowa Eriksson
    Valbo FF
  • Alva Falk
    Malmö FF
  • Julia Farinder
    P18 IK
  • Mira Fjellström
    Stångebro United BK
  • Saga Fredgren
    IK Rössö Uddevalla
  • Maja Fredriksson
    Adolfsbergs IK
  • Wilma Gidlöf
    Sollentuna FK
  • Isabella Grundström
    BK Astrio
  • Tyra Grönlund
    Flurkmarks IK
  • Alice Gustavsson
    Sunnanå SK
  • Amelia Hallberg
    Ljungskile SK Damfotboll
  • Sanna Halsius
    Själevads IK
  • Vanessa Hansson
    Munkedals IF
  • Alma Hasic
    IK Zenith
  • Isabelle Henriksson
    Malmö FF
  • Smilla Holmberg
    Hammarby IF FF
  • Wilma Holmgren
    Älvsby IF
  • Emma Holmqvist
    Husqvarna FF
  • Bianca Hultbäck Nattland
    Jitex Mölndal BK
  • Lykke Ihrfelt
    Hammarby IF FF
  • Alma Ilhammar
    IFK Kalmar
  • Rut Isberg
    Islingby IK
  • Nicole Jankulovski
    Sävedalens IF
  • Ester Jansson
    Eda IF
  • Novalie Jensen
    IFK Göteborg
  • Alice Johansson
    Eda IF
  • Nova Victoria Johansson Parnevik
    AIK FF
  • Olivia Jonsson
    IFK Göteborg
  • Tuva Jungqvist
    Alingsås Kvinnliga IK
  • Leia Jutterström
    Hammarby IF FF
  • Ebba Jönne
    BK Astrio
  • Agnes Karlsson
    Vimmerby IF
  • Hedda Karlsson
    Egnahems BK
  • Rebecca Karlsson
    IFK Skoghall DF
  • Maja Karlström
    Härnösands SK
  • Alexandra Larsson
    IFK Göteborg
  • Ebba Larsson
    Heffnersklubbans BK
  • Martina Leon Andersson
    Vaksala SK
  • Adine Lindahl
    BK Örnen Örnsköldsvik
  • Isabelle Lindenskoug
    Hammarby IF FF
  • Elsa Lindhe
    IFK Osby
  • Lova Lindqvist
    Frösö IF
  • Älvali Lindström
    Skuttunge SK
  • Tilde Lindström
    Valbo FF
  • Tilde Linnakallio
    Skogstorps GOIF
  • Thea Lundqvist
    Kågedalens AIF
  • Olivia Ländin Sjöblom
    Segeltorps IF
  • Astrid Löfgren
    Notvikens IK DFF
  • Nellie Lövenhamn
    IF Viken
  • Alice Magnusson
    Malmö FF
  • Leia Molund
    IFK Göteborg
  • Ebba Mörfeldt
    IFK Örby
  • Isabella Nedrén
    IFK Fjärås
  • Filippa Nilsson
    FC Rosengård
  • Ellen Nilsson
    IFK Örby
  • Elin Nordstrand
    AIK FF
  • Maja Norlund
    Jönköpings Södra IF
  • Hanna Nygård
    IFK Luleå
  • Alexandra Olsson
    IFK Karlshamn
  • Ella Onyango
    AIK FF
  • Elsa Pelgander
    Adolfsbergs IK
  • Vanessa Persson
    Kristianstads DFF
  • Milla Persson
    Jönköpings Södra IF
  • Ida Peterson
    Alingsås Kvinnliga IK
  • Hedvig Petersson
    IFK Örby
  • Jonna Rahm
    IFK Björkö
  • Tindra Rodéhn
    Stenkullen GoIK
  • Wilma Rofors
    IFK Wreta Kloster
  • Wilma Rzepa
    Vänersborgs FK
  • Linnea Sahlin
    Heffnersklubbans BK
  • Nora Samuelsson
    Smedby AIS
  • Maja Sandelin
    P18 IK
  • Ellie Sandelin Hed
    Bollnäs GIF FF
  • Selma Sander
    Rödeby AIF
  • Klara Schotte
    Gamla Upsala SK
  • Fanny Sehlin
    Gimonäs Umeå IF
  • Ida Selmosson
    Råda BK
  • Hannah Sjödahl
    Vittsjö GIK
  • Elin Sonerud
    IF Team Hudik
  • Kornelia Starczynska
    IF Brommapojkarna
  • Andréa Staum Eriksson
    Eda IF
  • Mikaela Stojanovska
    FC Rosengård
  • Olivia Stridh
    IFK Kalmar
  • Ebba Svensson
    Råda BK
  • Annika Svensson
    Boo FF
  • Turid Säfvenberg Hugosson
    Umedalens IF
  • Hanna Sävhult
    Smedby AIS
  • Emma Theorén
    Sollentuna FK
  • Emmy Thyberg
    FC Hessleholm
  • Bianca Tihi
    AIK FF
  • Vilma Torseng
    Gideonsbergs IF
  • Elli Tsilichristos
    Hammarby IF FF
  • Alice Wahlberg
    Egnahems BK
  • Maja Wangerheim
    Hammarby IF FF
  • Isabella Veiszhaupt
    Bergums IF
  • Agnes Vilén
    Enköpings SK UK
  • Maja Wåhlin Eliasson
    Islingby IK
  • Janelle Yilmaz
    AIK FF
  • Lovisa Yng
    FC Rosengård
  • Emy Åberg
    Mariehem SK
  • Ida Åkerlind
    Härnösands SK
  • Malin Åström
    Sandvikens IF
  • Tyra Öhman
    Sundsvalls FF
  • Fanny Öhngren
    Sunnersta AIF
  • Ella Östlund
    IK Sturehov

Följande 136 spelare har kallats till Rikslägret 2021.

Riksläger 2021, P06

  • Plats
    Bosön
  • Datum och tid

Deltagare

  • Zakaria Ahmed Aalim
    BK Hird
  • Josef Abdo
    Procyon BK
  • Ahmed Abdu Musa
    IF Elfsborg
  • Isaac af Sandeberg
    Sollentuna FK
  • Amadeus Ahl Holmström
    FC Gute
  • George Alasaad
    IFK Norrköping FK
  • Isak Alemayehu Mulugeta
    Djurgårdens IF FF
  • Nabil Alomar
    Västerås SK FK
  • William Andersson
    FK Karlskrona
  • Alexander Aronsson
    FC Djursholm
  • Sayd Bashir Artan
    Athletic FC Eskilstuna
  • Joseph Atie
    BK Olympic
  • Alieu Atlee Manneh
    Djurgårdens IF FF
  • Moustafa Azizi
    Östers IF
  • Christian Azizsson
    Jönköpings Södra IF
  • Carl Backman
    Ljungskile SK Herrfotboll
  • Mohamed Bangoura
    IF Brommapojkarna
  • Niclas Barglik Michalak
    GIF Nike
  • Erjon Belulaj
    Dalkurd AB
  • Daniel Bengtsson
    IF Haga
  • Lowe Bengtsson
    Mjällby AIF
  • Elliot Berg
    Färjestadens GOIF
  • Marcus Bergkvist
    Falu BS FK
  • Lucas Bergvall
    IF Brommapojkarna
  • Edmond Berisha
    Halmstads BK
  • Kasper Berndtsson
    Kinna IF
  • Oliver Blomér
    FC Gute
  • Linus Braun
    Markaryds IF
  • Max Bryntesson
    Eds FF
  • Johan Brådenmark
    Dalkurd FF
  • Nino Bursic
    Helsingborgs IF
  • Hugo Bäckstrand
    IF Lödde
  • Leonardo Caspari Bark
    Västerås SK FK
  • Arvid Cervin
    Örebro SK FK
  • Markus Cornejo
    FC Arlanda
  • Linus Dahlgren
    IFK Göteborg
  • Arvin Davoudi-Kia
    Malmö FF
  • Jimi dos Reis Nikko
    IFK Göteborg
  • Isak Drugge
    IFK Luleå
  • Leon Dusi
    IFK Göteborg
  • Axel Edgren
    Jönköpings Södra IF
  • Pom Elg
    Högbo AIK
  • Lucas Eliasson
    Älmhults IF
  • Mille Eriksson
    Köpmanholmen-Bjästa FF
  • Jayson Ezeb
    Hammarby IF FF
  • Anton Falk
    Dalkurd FF
  • Bilal Fousseni
    BK Forward
  • Philip Garcia Jonasson
    Kinna IF
  • Albin Gashi
    BK Häcken
  • Alexandru Ghita
    Malmö FF
  • Julian Granlund
    FC Kallfors
  • Hugo Grip
    Mariehem SK
  • Yousuf Ali Haji
    Östersunds FK
  • Leo Hellenius
    IF Brommapojkarna
  • Jonatan Hjelte
    Hedens IF
  • Albin Hyseni
    Halmstads BK
  • De Pievre Ilunga
    Örebro SK FK
  • Ahmed Ali Jamac
    Gislaveds IS
  • Kalipha Jawla
    Djurgårdens IF FF
  • Viggo Jeppsson
    Malmö FF
  • Vincent Johansson
    Laholms FK
  • Olle Johansson
    Laholms FK
  • Måns Johnsson
    Varbergs BoIS FC
  • Ebbe Jonasson
    Helsingborgs IF
  • Simeon Jovanovski
    Malmö FF
  • Carl Juhlin
    GAIS
  • Jakob Jäger Röding
    Hedens IF
  • Nejir Karic
    IFK Norrköping FK
  • David Karlsson
    Malmö FF
  • Viktor Karolak
    IF Brommapojkarna
  • Daniel Kaya
    Västerås SK FK
  • Melvin Koliqi
    IFK Göteborg
  • Emilio Kopkin
    IFK Norrköping FK
  • Oskar Kronvall
    Malmö FF
  • Love Kyhlén
    Lysekils AIK
  • Johannes Käck
    Trelleborgs FF
  • Edwin Larsson
    Backatorp IF
  • Filip Larsson
    Kinna IF
  • Devin Larsson
    IFK Lidingö FK
  • Lukas Lehto
    Utsiktens BK
  • Jonathan León Hägglund
    Hammarby IF FF
  • Viggo Lidberg
    IF Elfsborg
  • Felix Liljedal
    Gislaveds IS
  • Tim Lindh
    Forshaga IF
  • Gustav Ljungberg
    Degerfors IF
  • Alfons Lohake
    IF Brommapojkarna
  • Zakaria Loukili
    Malmö FF
  • Isak Löfgren
    Strands IF
  • Liam Mahachai Källman
    Hammarby Fotboll AB
  • Altin Mazreku
    Halmstads BK
  • Angelo Melkemichel
    IF Brommapojkarna
  • Axel Mellberg
    Moffe BK
  • Carl Millard Javette
    Backatorp IF
  • Assolo Mohamed
    BK Forward
  • Abdirazak Mohamed Abdi
    BK Häcken
  • Nasir Ahmed Mohammed
    Kramfors-Alliansen
  • Nuurdin Ali Mohudin
    GIF Sundsvall
  • Abdifatah Mohamed Muse
    IF Elfsborg
  • Omar Ali Muumin
    Melleruds IF
  • Finlay Giuseppe Neat
    Malmö FF
  • Hampus Nielsen
    IF Brommapojkarna
  • William Nieroth Lundgren
    Malmö FF
  • Charlie Nildén
    IF Brommapojkarna
  • Manfred Nilsson
    IFK Hässleholm
  • Bror Nilsson
    Umedalens IF
  • Nilas Nordin
    GIF Sundsvall
  • Michael Osayande
    Örgryte IS Fotboll
  • Måns Petersson
    IFK Luleå
  • William Rashidi
    AIK FF
  • Oscar Reinholdsson
    IF Brommapojkarna
  • Elias Risp
    Onsala BK
  • Philip Rolke
    IF Brommapojkarna
  • Buster Runheim
    Örebro SK FK
  • Santino Samuyiwa
    Örgryte IS Fotboll
  • Leo Saritas Bylund
    Dalkurd FF
  • Noel Sergel
    AIK FF
  • Noel Sernelius
    IFK Norrköping FK
  • Anton Sjögren
    IFK Norrköping FK
  • Simon Sjöholm
    GAIS
  • Allen Smajic
    Landskrona BoIS
  • Arvid Snäcke
    AIK FF
  • Taqi Soltani
    GAIS
  • Braxton Hakeem Sserebe
    Gefle IF FF
  • Alfredo Steiner
    GAIS
  • Oscar Steinke Brånby
    Boo FF
  • Aaron Stoch Rydell
    IF Brommapojkarna
  • Filip Strandberg
    Östers IF
  • Arvid Södeliden
    IF Elfsborg
  • Nene Bradley Takamo
    Östersunds FK
  • Jonatan Tedeholm
    Upsala IF Fotboll
  • Oliver Thoreson
    IFK Göteborg
  • Victor Tjeder
    FC Djursholm
  • David Tokpah
    GIF Sundsvall
  • Emil Vernhamn
    Skärhamns IK
  • Viktor Wilhelmsson
    Degerfors IF
  • Ebbe Wingemark
    Athletic FC Eskilstuna
  • León Wirnes
    Västerås SK FK
  • Lundrim Vishaj
    Helsingborgs IF
  • Ali Zaher
    Kalmar FF
  • Arvid Önnebro
    Västerås SK FK
  • Leo Östman
    Falu BS FK

 

Matcherna

Pojk

  • 27/7 kl 14.00-18.00 (matchstarter kl 14.00 och kl 16.15)
  • 28/7 kl 14.00-18.00 (matchstarter kl 14.00 och kl 16.15)
  • 30/7 kl 09.15-12.45 (matchstarter kl 09.15 och kl 11.15)

Flick

  • 2/8 kl 14.00-18.00 (matchstarter kl 14.00 och kl 16.15)
  • 3/8 kl 14.00-18.00 (matchstarter kl 14.00 och kl 16.15)
  • 5/8 kl 09.15-12.45 (matchstarter kl 09.15 och kl 11.15)

PUBLIKINFORMATION

I samband med matcherna kommer ett begränsat antal åskådare att tillåtas och det är varje individs ansvar att förhålla sig till allmänna råd och anvisningar.

  • Stanna hemma om du har minsta sjukdomssymptom.
  • Håll avstånd till andra människor och undvik trängsel.
  • Kom inte långt innan matchstart och stanna inte kvar efter avslutad match.
  • Åskådare kommer inte kunna träffa spelare och ledare i samband med matcherna (spelare och ledare går i gemensam grupp till och från planerna).
  • Ingen kioskverksamhet kommer finnas tillgänglig.
  • Notera också att det finns begränsade parkeringsmöjligheter och att det inte är tillåtet med husbil/husvagn/tält på Bosöns mark samt att det finns begränsad tillgång till WC.
  • För åskådare från utlandet är det viktigt att följa gällande in- och utreseregler för covid-19 i landet. Det gäller även svenska medborgare som varit utomlands att uppdatera sig och följa riktlinjerna som gäller för in- och utresa i landet. Det är varje individs ansvar att följa restriktionerna.
  • Antalet åskådare till Rikslägret 2021 är begränsat till 300 personer.

Vi ber er respektera detta så vi kan genomföra lägret på ett så smittsäkert sätt som möjligt.