Link

Regionala läger på tre orter

I månadsskiftet september-oktober genomförs tre regionala läger för flickor födda 2003-04 runt om i Sverige - i Eskilstuna, Uddevalla och på Bosön.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar ca 3.000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus har vi startat ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger - som genomförs tillsammans med distriktsförbunden - för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

Not: På grund av den rådande pandemin så undanber vi oss alla besök under lägren.

Ansvariga ledare: Pär Lagerström, SvFF, och Annelie Norén, Stockholms FF.

Regionala läger flickor 2020:4 Bosön

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Engla Aliris
    IFK Östersund
  • Linn Allgulin
    AIK FF
  • Lyan Al-Rikabi
    Härnösands SK
  • Lotta Anderhed
    Umeå IK FF
  • Nelly Arvidsson
    Hammarby IF FF
  • Mabintou Bangoura
    Hammarby IF FF
  • Elin Becker
    AIK FF
  • Sanna Berglund
    Själevads IK
  • Ida Bernsten
    Notvikens IK DFF
  • Janina Bramberg
    Piteå IF DFF
  • Vera Croné
    Umeå IK FF
  • Alma Davis
    Umeå IK FF
  • Blossom Davis
    Umeå IK FF
  • Linnea Egevall
    AIK FF
  • Elsa Ekerberg
    Djurgårdens IF FF
  • Stella Maj Alice Eriksson
    Djurgårdens IF FF
  • Esme Faulds
    Hammarby IF FF
  • Malva Fors
    Hammarby IF FF
  • Elsa Fritz
    Spånga IS FK
  • Olivia Gallo
    AIK FF
  • Thea Gillerfors
    Dalhem IF
  • Stina Gunnebrink
    Umeå IK FF
  • Sara Hammergård
    Gefle IF FF
  • Alice Hedström
    Gefle IF FF
  • Lisa Hillberg
    Umeå IK FF
  • Ebba Hjalmarsson
    IF Brommapojkarna
  • Selma Hultkvist
    IF Brommapojkarna
  • Litéa Karlsson
    Umeå IK FF
  • Mia Kelly
    AIK FF
  • Louise Larsson
    Djurgårdens IF FF
  • Eden Lind
    Hammarby IF FF
  • Tuva Lundin
    Alnö IF
  • Linn Malmberg
    Sätra SK
  • Evelina Moberg
    Morön BK
  • Engla Nordin
    Piteå IF DFF
  • Sofia Norrby
    IF Brommapojkarna
  • Nicole Ruiz Granados
    Djurgårdens IF FF
  • Mercy Sabuni Söderling
    Hammarby IF FF
  • Hanna Sahlin
    Alnö IF
  • Tindra Sjödal
    Njurunda IK
  • Elsa Sundbom
    Morön BK
  • Ida Sundqvist Westerberg
    Notvikens IK DFF
  • Maja Svedberg
    IFK Östersund
  • Maja Vesterberg
    Piteå IF DFF
  • Maja Westling
    Gefle IF FF
  • Tindra Öström
    Själevads IK

Instruktörer

  • Lisa Alm Fysioterapeut
  • Per Fahlström Målvaktstränare
  • Moa Hedell Tränare
  • Pär Lagerström Förbundskapten
  • Annelie Norén Samordnare Stockholms FF
  • Johanna Norgren Tränare/SU Östergötlands FF
  • Emma Ringvall Samordnare Stockholms FF
  • Johan Svensson Föreläsare Fotbollsfysiologi

Ansvariga ledare: Lotta Hellenberg, SvFF, och Semir Mehanovic, Södermanlands FF.

Regionala läger flickor 2020:5 Eskilstuna

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Maja Andersson
    Ornäs BK
  • Nea Berg
    IFK Kalmar
  • Tyra Berggården
    Linköping BK Tinnis
  • Nathalie Bergman
    Rävåsens IK Karlskoga
  • Rebecca Björk
    Husqvarna FF
  • Ella Björkman
    Linköpings FC
  • Hanna Björndahl
    IK Uppsala Fotboll
  • Emmy Blomberg
    IFK Kalmar
  • Ebba Cabander
    Örebro SK Söder
  • Felicia Ersson
    Kvarnsvedens IK
  • Emma Fogelqvist
    Borens IK
  • Wilma Forsberg
    Degerfors IF
  • Molly Fäldt
    Eda IF
  • Hilda Gahnsby Dahl
    Växjö DFF AB
  • Ronya Halleen
    IFK Kalmar
  • Ida Hammarland
    IK Sturehov
  • Elin Hedin
    Torsby IF
  • Elina Helmer
    Gideonsbergs IF
  • Luna Hermansson
    Ornäs BK
  • Emma Holm
    IK Tun
  • Alice Hultman
    IK Sturehov
  • Hanna Johansson
    Svärtinge SK
  • Cajsa Karlsson
    Eskilstuna United DFF
  • Nellie Karlsson
    Växjö DFF
  • Olivia Ladenberg
    BK Kenty
  • Maja Landin
    IFK Kalmar
  • Frida Lang
    IFK Hallsberg FK
  • Clara Lostelius Vikman
    Västerås BK 30
  • Hannah Löfmark
    Växjö DFF AB
  • Paulina Madeling
    IFK Kalmar
  • Tilde Nilsson
    Svärtinge SK
  • Liwa Nilsson
    Västerås BK 30
  • Emilia Nilsson
    Färjestadens GOIF
  • Wilma Nyberg
    IK Uppsala Fotboll
  • Selma Palmberg Holmsten
    IFK Kalmar
  • Julia Ragnarsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Lovisa Rundqvist
    Torsby IF
  • Sofia Sterner
    IK Uppsala Fotboll
  • Tindra Strivér Lindal
    Mariebo IK
  • Hanna Themnér
    Gideonsbergs IF
  • Moa Törnblad
    Emmaboda IS
  • Tyra Uppfeldt
    IK Uppsala Fotboll
  • Agnes Vigholm
    Eskilstuna United DFF
  • Molly Wiklander
    IFK Norrköping FK
  • Miranda Viksten Waara
    IK Uppsala Fotboll
  • Tuva Li Vikström Rewell
    Kvarnsvedens IK
  • Stina Åhlund
    FC Vetlanda Dam
  • Ebba Åkerman
    IK Tun
  • Hilda Åkesson
    Nättraby GoIF

Instruktörer

  • Maria Busk Madland Mv-tränare
  • Lovisa Delby Tränare/SU Upplands FF
  • Lotta Hellenberg Förbundskapten
  • Fredrik Jansson Samordnare Södermanlands FF
  • Petra Lundquist Fysioterapeut
  • Semir Mehanovic Tränare/SU Södermanlands FF
  • Sara Thunebro Föreläsare Fotbollsfysiologi

Ansvariga ledare: Anders Johansson, SvFF, och Stratos Kenstanlis, Bohusläns FF.

Regionala läger flickor 2020:6 Uddevalla

  • Plats
  • Datum och tid

Deltagare

  • Nea Andersson
    Kristianstads DFF
  • Matilda Andersson
    Eskilsminne IF
  • Alice Andersson
    Eds FF
  • Amanda Aronsson
    Trollhättans FK
  • Mathilda Berg
    IFK Göteborg
  • Sarah Berkling
    Qviding FIF
  • Samantha Claesson
    IFK Örby
  • Alice Egnér
    Eskilsminne IF
  • Moa Eklund
    Jitex Mölndal BK
  • Linnea Eld
    Tölö IF
  • Linnea Enyck
    Skepplanda BTK
  • Inez Gertsen
    Eskilsminne IF
  • Lovisa Gunnarsson
    Kopparbergs/Göteborg FC
  • Saga Gustafson
    Skultorps IF
  • Linnéa Hagberg
    Borgeby FK
  • Nina Hertz Saebbö
    Älvsborg FF
  • Filippa Hopkins
    IFK Göteborg
  • Moa Jansson
    Vänersborgs FK
  • Felicia Jastré Högberg
    IFK Fjärås
  • Tindra Johansson
    Vallens IF
  • Clara Juréus
    Furulunds IK
  • Sanna Karlsson
    HGH FC
  • Saga Klasson
    IFK Örby
  • Tanja Kovacevic
    Borås AIK
  • Frida Larsson
    Falkenbergs FF
  • Malva Larsson
    IFK Göteborg
  • Wilma Leidhammar
    BK Astrio
  • Lisa Löwing
    Göteborgs DFF
  • Ahlam Nasr
    FC Rosengård
  • Elvira Olofsson
    Kristianstads DFF
  • Tindra Olsson
    Herrestads AIF
  • Moa Petersmo
    Kronängs IF
  • Milly Peterson
    Orust FC
  • Arlinda Recaj
    Borås AIK
  • Cajsa Rubensson
    FC Rosengård
  • Tilda Sandersson
    Trollhättans FK
  • Malin Sipiläinen
    IFK Fjärås
  • Anna Siverbo
    Älvängens IK
  • Elin Sjöström
    Kristianstads DFF
  • Meja Staffansson
    BK Astrio
  • Hanna Stenberg
    FC Rosengård
  • Izabelle Wahlstedt
    Eskilsminne DFF
  • Kajsa Wallem
    Vallens IF
  • Sandra Welander
    Furulunds IK
  • Emma Widesjö
    Eskilsminne IF
  • Lia Wiking
    IF Elfsborg
  • Alma Öberg
    Nittorps IK

Instruktörer

  • Pontus Ekblom Föreläsare Fotbollsfysiologi
  • Sanne Fomin Gabrielsen Fysioterapeut
  • Tonny Johansson Mv-tränare
  • Anders Johansson Förbundskapten
  • Stratos Kenstanlis Tränare/SU Bohusläns FF
  • Johan Runnander Tränare/SU Smålands FF
  • Mikael Wireby Samordnare Bohusläns FF