Viktiga datum för spelarövergångar

Det finns ett antal datum och tidsintervall som är viktiga att förhålla sig till när det gäller spelarövergångar.

Övergångsfönster för professionella spelare 2021

8 januari-31 mars och 15 juli-11 aug

Frimånad fotboll

15 november-15 december

Frimånad futsal

1-31 augusti

16 januari-regeln - futsal 

Om övergångsanmälan eller ansökan om speltillstånd inkommit till SvFF den 16 januari eller senare får spelare inte delta i den nya föreningens representationslag eller övriga lag i representationsserierna under resterande del av den innevarande säsongen. Detsamma gäller för nyregistrerade spelare registrerade efter den 20 januari, spelare som begärt spelklarhet eller vars avtal efter professionell övergång träder i kraft efter den 20 januari, om spelaren lånas ut till en ny förening eller om spelaren under övergångstiden efter den 20 januari deltagit i bindande match för sin tidigare förening. 

september-regeln - fotboll 

Om övergångsanmälan eller ansökan om speltillstånd inkommit till SvFF den 1 september eller senare får spelare inte delta i den nya föreningens representationslag eller övriga lag i representationsserierna under resterande del av den innevarande säsongen. Detsamma gäller för nyregistrerade spelare registrerade efter den 4 september, spelare som begärt spelklarhet eller vars avtal efter professionell övergång träder i kraft efter den 4 september, om spelaren lånas ut till en ny förening eller om spelaren under övergångstiden efter den 4 september deltagit i bindande match för sin tidigare förening.