Link

Regionala läger på tre orter

Just nu pågår två regionala läger för pojkar födda 2004 i Göteborg och Mora. Nästa vecka genomförs ett till Vänersborg. Det regionala lägret i Uppsala nästa vecka ställs in på grund av smittspridningen i området.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar ca 3.000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus har vi startat ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger - som genomförs tillsammans med distriktsförbunden - för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

Not: På grund av den rådande pandemin så undanber vi oss alla besök under lägren.

Ansvariga ledare: Philip Bergmann, Fredrik Landén, Daniel Muthas och Sebastian Olausson. 

Regionala läger pojkar Göteborg

  • Plats
    Göteborg
  • Datum och tid

Deltagare

  • Omar Abuukar
    Vänersborgs FK
  • Mortaza Al-Fairouzi
    Jonsereds IF
  • Marcus Andersson
    Gerdskens BK
  • Bobo Andersson
    Hässleholms IF
  • Noah Anoman
    Kullavägens BK
  • Mohamed Bawa
    GAIS
  • Linné Björk
    Lunds BK
  • Melker Björndahl
    Örgryte IS Fotboll
  • Leonard Bogeskär
    Gerdskens BK
  • Noah Cavander
    Trelleborgs FF
  • Adam Celik
    Trelleborgs FF
  • Hannes Davidsson
    Torslanda IK
  • Oliver Edström
    Örgryte IS Fotboll
  • Gabriel Gagzis
    IFK Hässleholm
  • Alexander Giotas
    GAIS
  • Alexander Grujovic
    Alingsås IF FF
  • Alexander Hansson
    Hässleholms IF
  • Teo Hedén
    Lindome GIF
  • Amir Hussein Jafarzadeh
    Landvetter IS
  • Gustav Jahn
    Torslanda IK
  • Eliah Kronholm
    Hässleholms IF
  • Fredrik Landén
  • Olof Larsson
    Kinna IF
  • Viggo Lidmar Larsson
    Trelleborgs FF
  • Anthony Martinez Diaz
    Landskrona BoIS
  • Karl Martinsson
    Eds FF
  • Esim Mehmed
    IF Limhamn Bunkeflo
  • Luay Nassan
    Norrby IF
  • Arber Nikqi
    Melleruds IF
  • Axel Nyqvist
    Jonsereds IF
  • Holger Olsson
    IF Viken
  • Fädi Saadé
    Landskrona BoIS
  • Sulja Salji
    Vänersborgs FK
  • Arne Spangenberg
    Onsala BK
  • Emil Steen
    Västerås SK FK
  • Arvid Stenvaller
    GAIS
  • Hampus Stoltz
    Eskilsminne IF
  • Victor Stranne
    Torslanda IK
  • Sammi Sulejmanovski
    Lunds BK
  • Oliver Svahn
    Utsiktens BK
  • Albin Svensson
    IFK Åmål
  • Isak Tallwin
    Västerås SK FK
  • Oliver Toosi Nejad Hamedani
    GAIS
  • Gustaf Westström
    Bjärreds IF
  • Hamed Yasa
    Västerås SK FK
  • Andi Zejnullahu
    Landskrona BoIS
  • André Åkesson Nilsson
    Ystads IF FF

Instruktörer

  • Philip Bergmann Fysioterapeut
  • Daniel Muthas Instruktör
  • Sebastian Olausson Instruktör

Ansvariga ledare: Mirza Jelecak, Alexander Blom och Mikael Eklund.

Regionala läger pojkar Mora

  • Plats
    Mora
  • Datum och tid

Deltagare

  • Theo Almroth
    Tullinge Triangel Pojkar FK
  • Abdelrahman Amer
    Forssa BK
  • Salem Bakos
    IFK Eskilstuna
  • Kevin Blennestrand
    IFK Haninge
  • Leo Cedergren
    Rengsjö SK
  • Yusuf Delibas
    IK Brage
  • Jonas Eltin
    Rotebro IS FF
  • Erik Enberg
    Östersunds FK
  • Valter Forsberg
    Sollentuna FK
  • Joel Angesom Ghebrengus
    IFK Mora FK
  • Rasmus Gradén
    Forssa BK
  • Noak Hageleit
    Söderhamns FF
  • Rasmus Holmberg
    Nyköpings BIS
  • Ivar Jonsson
    Strands IF
  • Alexander Larsson
    GIF Sundsvall
  • Gaaj Laurin
    GIF Sundsvall
  • Axel Lindahl
    IFK Östersund Ungdom
  • Ebbe Lindström
    Sandvikens IF
  • John Lundström
    FC Djursholm
  • Ludvig Lundvall
    IFK Haninge
  • Alvin Lättman
    Gefle IF FF
  • Melker Lönn
    Vendelsö IK
  • Erik Martinsson
    IK Brage
  • Rashid Hussein Mirza
    Forssa BK
  • Filip Norrman
    IFK Mora FK
  • Jakob Norrman
    Östersunds FK
  • Reza Nourozi
    GIF Sundsvall
  • Asad Abdi Mohamed Nur
    Ljusdals IF
  • Adil Nurtakan
    Forssa BK
  • Kewin Ohlsson Lounis
    Akropolis IF
  • Isak Olsson
    IK Brage
  • Rudi Poles
    Syrianska FC
  • Masoud Saadoo
    GIF Sundsvall
  • Lukas Sandin
    Edsbyns IF FF
  • Kalle Selin Stregart
    IFK Haninge
  • Noah Sjöstrand
    Sandvikens IF
  • Hampus Skoglund
    IK Frej Täby FF
  • Axel Spännare
    IFK Haninge
  • Jonatan Sundin
    Matfors IF
  • Albin Svensson Almkvist
    IFK Lidingö FK
  • August Svensson Nygård
    GIF Sundsvall
  • Luca Treacy Kullenberg
    IFK Stocksund
  • Lukas Vikgren
    Sandvikens AIK FK
  • Hugo Wingemark
    IFK Eskilstuna
  • Melker Vogt
    Katrineholms SK FK
  • Rasmus Åkeson
    Athletic FC Eskilstuna
  • Martin Öberg
    Sollentuna FK
  • Iljam Özmen
    Assyriska FF

Instruktörer

  • Alexander Blom Instruktör
  • Mikael Eklund Instruktör
  • Mirza Jelecak Förbundskapten Pojk
  • Peter Kristoffersson Mv-tränare

LÄGRET ÄR INSTÄLLT PÅ GRUND AV SMITTSPRIDNINGEN AV COVID-19 I OMRÅDET.

Ansvariga ledare: Tomas Turesson, Jonas Bylund, Diego Cuevas Wiberg, Martin Möller och Conny Sveijer. 

Regionala läger pojkar Uppsala

  • Plats
    Uppsala
  • Datum och tid

Deltagare

  • Mahdi Afzali
    Salsåker-Ullångers IF
  • Caspian Bengtsson
    Visby AIK
  • Emil Bergner Evander
    Sandåkerns SK
  • Jonatan Bergström
    IK Sirius FK
  • Douglas Dahlström
    Värmdö IF
  • Daniel Darén
    FC Linköping City
  • Casper Eliasson
    Mantorps FF
  • Leon Englund
    Vasalunds IF
  • Elias Engström
    IFK Luleå
  • Oliver Eriksson
    Lira BK
  • Kevin Fredriksson
    IFK Luleå
  • Júnior Gonçalves Karlstedt
    GIF Sundsvall
  • Elwin Green
    FC Linköping City
  • Deniz Gül
    FC Djursholm
  • Kevin Hagberg Andersson
    Lindö FF
  • Martin Hedlund
    GIF Sundsvall
  • Hugo Jesslén
    IFK Lidingö FK
  • Max Jonsson
    Nacka United FF
  • Hugo Kahlbom
    Visby AIK
  • Eddie Karlsson
    Enskede IK
  • Elias Lindström
    IK Sirius FK
  • William Lundmark Tidén
    Älgarna-Härnösand IF
  • Mario Moris Gorgees
    FC Linköping City
  • Rasmus Månsson
    IFK Luleå
  • Fredrik Månström
    Roslagsbro IF
  • Jack Nilsson
    Bodens BK FF
  • Salim Nkubiri
    IFK Haninge
  • Carl Norén
    Boo FF
  • Darley Nseke Tsikandi
    Märsta IK
  • Inatem Nuwia
    FC Linköping City
  • Anton Nylander
    Sandåkerns SK
  • Diezel Rabnor
    Dalkurd FF
  • Robin Ramberg
    Åby IF
  • Husein Saad
    IK Sirius FK
  • David Smitterberg
    Visby AIK
  • Youel Seum Tsegai
    Friska Viljor-akademi FC
  • Felix Werner
    FC Linköping City
  • Viktor Westman
    Strömsbergs IF
  • Markus von Corswant
    Fårösunds GOIK
  • Sahle Jim Wållberg
    Umeå FC Akademi

Instruktörer

  • Axel Bolin Målvakt
  • Jonas Bylund Mv-tränare
  • Diego Cuevas Wiberg Fysioterapeut
  • Isak Ekmark Målvakt
  • Sebastian Gustafsson Målvakt
  • Martin Möller Instruktör
  • Conny Sveijer Instruktör
  • Erik Thonfors Målvakt
  • Tomas Turesson Förbundskapten Pojk
  • Daniel Wennberg Målvakt

Ansvariga ledare: Tobias Edenvik, Ingrid Lundkvist, Fredrik Samuelsson och Oskar Wetterling.

Regionala läger pojkar Vänersborg

  • Plats
    Vänersborg
  • Datum och tid

Deltagare

  • Ayuub Abdulle
    Grebbestads IF
  • Alexander Abrahamsson
    Karlslunds IF FK
  • Samuel Ahnqvist
    BK Astrio
  • Alhassan Al-Naddaf
    Stenungsunds IF
  • Nader M N Alsafadi
    Hultsfreds FK
  • Olle Backlund
    Norrby IF
  • Love Björnson
    Mjällby AIF
  • Lucas Bramfors
    IFK Fjärås
  • Calle Carnegård
    FK Karlskrona
  • Einar Cederholm
    Degerfors IF
  • Alessandro Dahlin
    Vallens IF
  • Johannes Danho
    BK Forward
  • Max Eriksson
    Östers IF
  • Oscar Eriksson
    Mjällby AIF
  • Jonathan Gullö
    IF Karlstad Fotboll
  • Alexander Hedén Lindskog
    Degerfors IF
  • Leo Hedenberg
    BK Astrio
  • Teo Helge
    Norrby IF
  • Adam Herdonsson
    Östers IF
  • Henry Hertzman
    Örebro Syrianska IF
  • Erik Jakobsson
    FC Trollhättan
  • Axel Johansson
    Halvorstorps IS
  • Johan Kenneryd
    IFK Värnamo
  • Alex Khoshaba
    Husqvarna FF
  • Vilmer Larsson
    BK Astrio
  • Casper Larsson
    Vänersborgs FK
  • Oscar Larsson
    Mullsjö IF
  • Lucas Lidberg
    Stala IF
  • William Lind
    Husqvarna FF
  • Love Lindström
    IF Karlstad Fotboll
  • Carl Ljungberg
    Degerfors IF
  • Victor Lundstedt
    Alingsås IF FF
  • Argjend Miftari
    Mjällby AIF
  • Zakaria Mohamed
    Karlslunds IF FK
  • Denniz Mohammed
    Karlslunds IF FK
  • Claudiu Neagu
    Örebro Syrianska IF
  • Isak Pettersson-Pohl
    Herrestads AIF
  • Oskar Robbertte
    Oskarshamns AIK
  • Filip Roxhag
    Mjällby AIF
  • Karl Serrano Torstensson
    Degerfors IF
  • Selatin Shaljani
    Jönköpings Södra IF
  • Birk Somby Gregart
    Ljungskile SK Herrfotboll
  • Casper Svahn
    Norrby IF
  • Hugo Trommestad
    Kungsbacka IF
  • Ludvig Wadenbo
    FC Trollhättan
  • Oskar Vidakovic
    Hyltebruks IF

Instruktörer

  • Tobias Edenvik Instruktör
  • Ingrid Lundkvist SU
  • Fredrik Samuelsson Instruktör
  • Oskar Wetterling Instruktör