Link

Förmedlarregistrering

En förmedlare är en fysisk eller juridisk person som biträder spelare eller förening i samband med spelarövergång. För att vara behörig att utföra sådana uppdrag i Sverige krävs att man är registrerad av SvFF.

Förmedlarreglementet kräver att du är registrerad som förmedlare hos SvFF. Ansökningsprocessen beskrivs nedan under "Ansökningsprocessen".

Registreringsavgiften för förmedlare uppgår till 15 000 kr årligen. SvFF är inte momspliktigt.

Den som beviljats registrering som förmedlare och genomgått av SvFF särskilt anordnad förmedlarutbildning har rätt att i sin näringsverksamhet benämna sig: "Av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" och/eller "Intermediary certified by the Swedish Football Association".

Endast den som är "av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" får ingå förmedlaravtal med en spelare som ännu inte har fyllt 18 år.

Utbildningsavgiften uppgår till 10 000 kr per deltagare. Certifieringen är giltig i tre år. Mer information om innehållet i och hur man går tillväga för att anmäla sig till utbildningen kommer att publiceras på dessa sidor.

Här beskrivs hur du går tillväga för att ansöka om registrering som förmedlare hos SvFF. Innan du påbörjar ansökan är det viktigt att du läser igenom Förmedlarreglementet i dess helhet.

  1. Påbörja ansökningsprocessen på denna sida.
  2. Fyll i formuläret och bekräfta din ansökan. Du kommer därefter att få inloggningsuppgifter till ansökningsverktyget mailade till den e-postadress du uppgav i formuläret. När du har tillgång till inloggningsuppgifterna kan du påbörja ansökan i ansökningsverktyget. 
    Observera att det kan ta upp till tre arbetsdagar innan du får tillgång till inloggningsuppgifterna.
  3. Nedan finner du det förmedlarintyg som ska läsas igenom, skrivas ut, fyllas i och undertecknas av sökanden. Därefter ska det undertecknade förmedlarintyget laddas upp i ansökningsverktyget. Var noga med att använda det intyg som återspeglar din/bolagets verksamhet.
    Förmedlarintyg för fysiska personer 
    Förmedlarintyg för juridiska personer
  4. För att beviljas registrering som förmedlare måste sökanden ha ett oklanderligt rykte, dvs. inte vara dömd för ekonomisk-, sexual- eller våldsbrottslighet. Detta ska styrkas genom att sökanden laddar upp en kopia av sitt belastningsregisterutdrag i ansökningsverktyget. Läs mer om hur du begär ut ett belastningsregisterutdrag nedan.
    Observera att belastningsregisterutdraget inte får vara utfärdat tidigare än två månader före det att din/bolagets ansökan om registrering som förmedlare ges in till SvFF.
    Sökande som är medborgare i ett land som inte utfärdar belastningsregisterutdrag ska i stället ladda upp ett motsvarande intyg, vilket styrker att sökanden har ett oklanderligt rykte, i ansökningsverktyget.
  5. Betala in den årliga registreringsavgiften om 15.000 kr. Betalningen görs direkt i systemet via betaltjänsten PayEx.
    Observera att din ansökan inte kommer att behandlas innan du har betalat registreringsavgiften.
  6. Ansökan kommer nu att behandlas av SvFF. Beslut om sökanden beviljats registrering som förmedlare kommer att meddelas per e-post. Om registrering beviljas kommer ditt namn/bolagsnamn och dina/bolagets kontaktuppgifter att publiceras på en förteckning som finns tillgänglig för allmänheten på SvFF:s webbplats.
  7. Sökande som beviljats registrering som förmedlare ska innan denne/bolaget påbörjar arbetet som förmedlare teckna en ansvarsförsäkring som uppfyller de villkor som följer av bilaga 3 till Förmedlarreglementet. Förmedlaren är skyldig att senast 30 dagar från den dag ansökan beviljades inkomma med en kopia av försäkringsbrevet och verifiering på erlagd försäkringspremie till SvFF. Detta sker genom att dokumenten laddas upp i ansökningsverktyget.
    Sökande som inte uppfyller detta villkor kommer att avregistreras som förmedlare och är inte längre behörig att utföra sådant förmedlaruppdrag som omfattas av art. 3.2 i Förmedlarreglementet. Läs mer om villkoren för ansvarsförsäkringen i bilaga 3 till Förmedlarreglementet.

Av SvFF certifierade respektive registrerade förmedlare.

Certifierade förmedlare

Thomas Andersson Onkant AB thomas@onkant.se 070-3258820
Abgar Barsom Barsom Sport Management Abgar@barsom.com
Arash Bayat VMC GROUP AB arash.bayat@vmcgroup.se +46704446680
Robert Bengtsson Bärkroth Nordic Sky Sweden AB robertbarkroth@nsky.se +46 763 139730
Glenn Bovin Arteco Production AB glenn@arteco.nu 0708513559
Admir Catovic Neverland MGMT admir@neverlandmanagement.it +46736747051
Jonathan Chalkias Global Sports Management Scandinavia AB
Ferhat Cifci CLS Mundial ferhat@clsmundial.com 0739922322
Günes Dogan GD Management gunes@gdmanagement.se 0736424220
Lisa Ek Connect Management Group AB lisa@cmgroup.se 0708246442
Mattias Ellhar Scandinavian Soccer Agency AB, 559064-9835 mattias@ssagency.se +46790738202
Dele Oladipupo Fatoki dele_dyverfeldt@hotmail.co.uk 0703617136
Carl-Johan Fransén A.M.A. Sports Agency AB cj@amasportsagency.com
Nahom Ghidey NG football management nahom.ghidey@gmail.com 0704259833
Gustaf Grauers Taldea Advisory Group AB gustaf.grauers@taldea.se 0739244849
Patrick Hellström Hellstrom Sport Agency AB patrick@hellstromsportagency.com +46760583792
Niclas Hiljemark Niclas Hiljemark AB niclashiljemark1969@gmail.com +46709854890
Aboudou Matinou Inoussa CLS Mundial matinou@clsmundial.com 0739995379
Linus Jacobsson Linus Jacobsson linus@jacobsson.onmicrosoft.com
Miralem Jaganjac Foot Nation AB info@footnation.se
Alhaji Jeng M.V.L Sports MGMT AB alhaji.jeng@gmail.com 0768677366
Michael Kallbäck Neverland MGMT info@neverlandmanagement.it 0704400069
Maria Karlsson De Cecco Connect Management Group AB maria@cmgroup.se 00393427496072
Martin Klette Wagnsson Sports & Entertainment AB martin.klette@wagnsson.com 0705242387
Fredrik Lagemyr Allt i allo fredriklagemyr@gmail.com 0766272425
Dag Larsson Agent Dag Larsson AB dag@daglarsson.se 070-5263260
Linnéa Lindmark Five 9 Sports Management team@five9-sports.com 0727267999
Nenad Lukic CLS Mundial nenad@clsmundial.com 0735343931
Nima Modyr-Torshizi Modyr Management AB Nima@modyrmgmt.com
Patrick Mörk SPORTGENIA CONSULTING SL patrick@globalsoccer.se +34 686187967
Pontus Norén A.M.A. Sports Agency AB pontus@amasportsagency.com 0702187604
Franco Pertunaj Sport & Event Management info@sportandevent.com + 46 708818212
Rade Prica Nordic Sky Sweden AB radeprica@nsky.se +46723233536
Tobias Redhe Green Stars AB tobias.redhe@greenstars.se 073-9767769
Fredrik Risp Rispect Sports Agency fredrikrisp@rispectsportsagency.com +46733278803
Daniel Rönnberg Walker Consulting Group danielronnberg@wcgfootball.com 0760077260
Feisal Saeedi LL Sports Management AB contact@llsportsmanagement.com 0723190751
Marco Salvatore Nordika Sport Services nordikasport@gmail.com 0046739954980
Stevan Selakovic stevan@selakovicmanagement.com 0768661515
Haris Skenderovic CLS Mundial haris@clsmundial.com
Moses Ssewankambo GCGAB moses.ssewankambo@generalconsulting.se 0762057448
Fredrik Stoor Nordic Sky Sweden AB fredrikstoor@nsky.se 0723940025
Niklas Strand FootWallBall AB niklas@footwallball.com +460733026868
Jonas Svensson Jonas Svensson Management AB jonas@jsmanagement.se 0705-189365
Bayram Uludag Global Spelaragentur AB info@globalspelaragentur.se 0720396231
Nina Wennerström Wesport AB nina.wennerstrom@wesport.se 0705571902
Jonas Wirmola Wirmola Football Scouting AB jonas.wirmola@wfs.se +46733245311
Jesper Ylipukki CLS Mundial jesper@clsmundial.com 0766329225

Registrerade förmedlare

Joseph Kamga Ngnie joe@onegoalpro.com +32494614831
Asso Abdullahi Forzalavanti management AB kontakt@avantinordic.se 0736156085
Marcus Allbäck Allbäck Consulting AB marcus@allback.se
Tommy Almén Pro Agency Sports m.A. AB tommy@proagency.se 0701090651
Gabriel Altun Wilson Management Alliance Gabriel@theWAlliance.com 0767083970
Navid Behroozian Mundial Sports Agency AB navid@mundialsports.se +46 733 877 358
Dalil Benyahia 11management sweden AB dalle_benyahia@hotmail.com 739185988
Douglas Bertelli da Silva Believe Football douglas@believefootball.no +4795366201
Daniel Betto
Megan Brakes WMTA Sverige megan@wmta.se 0720660319
Ashley Brown Ignite Talent ashley@ignitetalent.co.uk +447765402603
Nils Christiansen Christiansen Management nils.christiansen@cwfootball.no 0760251392
Hisaack Michael Chuma Bridge Fotboll Network AB mike_chuma@yahoo.com 0721595909
Martin Dahlin MD Sports Management info@mdm.nu
Paolofabrizio De Luca Sport and Psychology Management SRLs info@sportandpsychology.com +393937763680
Enid Egestad enid.egestad@gmail.com 0737404020
Nima Eil E.H Sport Agency AB nimaeil@hotmail.com +46768796979
Rodi El Malla Global Spelaragentur AB rodi@globalspelaragentur.se 0722255557
Magdi Elkalyoubi magdielkalyoubi@gmail.com +46729019732
Johan Eriksson Eriksson Management AB erikssonjr@gmail.com +46 73-878 60 16‬
Bernd Eylert CPC bpeylert@web.de +491702203942
Martin Felbo People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Dejan Gajic Golden Agency MGMT dejan.goldenagency@gmail.com 0707395880
Ólafur Garðarsson OG lawyers Ltd. olafur@lr.is 3548925064
Michael Gorgos GMA AB Michael.gorgos@gmail.com 0737233359
Robert Granström Enskild firma erregi.internazionale@gmail.com 0705869627
Fredrik Hansson F-One Management info@f-onem.com
Juan Jose Hervias Numero1sport juanjohervias@hotmail.es 0768430876
Blash Hosseini blash@bhmsports.com
Jákup Í Stórustovu Sp/f FSM fsm.jakup@gmail.com +298529999
Anes Jahic Anes Jahic Sports Management jahicanes@hotmail.com ‭073-261 61 16‬
Søren Tougaard Jensen SEG Football B.V. soren.lovel.jensen@seginternational.com +45 29259934
Per Jonsson Nordic Sky Sweden AB perjonsson@nsky.se 0706557739
Aleksandar Jovkov jovkov6@hotmail.com +38971216159
Andreas Karlsson AK Management andy.zaar@gmail.com 0763224853
Ivan Klasnic klasnic@hashtag17.de 0046764060542
Tahir Kocak Profundo Sports Management tahirkocak@hotmail.se 0704067855
Andreas Kouvatsis Global Football Consulting Sweden AB andreas@globalfootball.se +46703252543
Kari Kuikka Forza Management +358505371755
Vladan Ladan Done Deal Agency AB vladan@donedealagency.com +46760067375
Filip Lesniewski Lesniewski Law AB law@lesniewski.se
Ben Letaeif LJ Sports Agency AB letaeifben@gmail.com 0706507823
Stig Lillejord GoOn AS
Mads Bach Lund SEG Football B.V. mads.bachlund@seginternational.com +45 28597205
Mario Löfendolk mario.lofendolk@gmail.com +46 704 949707
Magnus Agnar Magnusson Total Football ehf. magnus@totalfootball.is 003548698539
Bojan Markovic Org.nummer 559202-0530 Bojan@bmallomsorg.se 0723061986
Milan Martinovic Universal Trade s.r.o m.martinovic@seznam.cz +420604208025
Valentino Meerzorg VM Meerzorg Sports Management Valentino@vmsports.eu 0654397704
Lennart Norgren Sports International AB info@sportsinternational.se +46 300 720 95
Innocent okeke Concord Sports Management. okekesport@yahoo.com +46739135820
Jozo Palac palacjozo@yahoo.com 0038761654453
Tore Pedersen TP SportManagement eagletore@hotmail.com +4748048899
Hugo Perez Latin Football Europe hugo@latinfotboll.com 0707943292
Alexander Reggiani M.V.L Sports MGMT AB alexreggiani@yahoo.se 0739746119
Ridvan Rexhepi Visionary Agency of Rexhepi ridvan.rexhepi1990@hotmail.com 0765581713
Markus Rosenberg Markus Rosenberg Management AB mmr@markusrosenberg.se 07351116111
Björn Runström
Haris Sabovic Proximo Sports Agency info@proximosportsagency.com 0704613682
Mikael Sauma AM Management AB mikael.sauma@gmail.com 0737175202
Michael Serr PESM GmbH michael.serr@pesm.de +491634991500
Mamad Sino Global Spelaragentur AB memo@globalspelaragentur.se +46720124007
Naim Skenderi naim_skenderi@hotmail.com 0707904712
Jim Solbakken Dynamic Solution AS jim@solution.as +47 91196226
Pär Sonesson PS Management AB par.sonesson1@gmail.com +46707988398
Casper Grønn Spiele People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 25211388
Michael Stensgaard People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Fredrik Strauss 011CE SWEDEN AB fredrikstrauss@gmail.com
Tuomas Talvitie Gameplan Oy tuomas@gameplan.fi +358407000073
John Thornberg Volenti Nordics john.thornberg@volenti.se +46733152388
Shahram Tork-Jokar leilabankemelli@yahoo.com 0735080717
Paschalis Tountouris Prionworth tountouris@gmail.com +491701041978
Josef Turesson A+ Sports MGMT josef.turesson@gmail.com 0705726638
Augustine Umoh Royal Sports top talent management austineuro80@yahoo.com +16144467974
Katarina Waldenström Lagerbielke GRITNEST Sport Management AB katarina@gritnest.com 0708292531

Hur du går tillväga för att begära ut ett belastningsregisterutdrag

Belastningsregisterutdrag beställs via polisens hemsida. Använd utdraget 442.4. När du får tillbaka utdraget scannar du in det så att du senare kan ladda upp det i ansökningsverktyget.

Den normala handläggningstiden hos Polisen är cirka två veckor men kan variera beroende på rådande arbetsbelastning. Notera att vare sig Polisen eller SvFF kan prioritera eller påskynda ett enskilt ärende. Belastningsregisterutdraget skickas till din folkbokföringsadress med B-post (normal postgång ca 3–5 arbetsdagar).

Av SvFF standardiserade förmedlaravtal

Om en spelare eller förening anlitar en förmedlare ska parterna, innan förmedlaren inleder sitt arbete, i skriftligt av SvFF standardiserat förmedlaravtal reglera det rättsliga förhållandet parterna emellan. Via länkarna nedan återfinns SvFF:s standardiserade förmedlaravtal avseende både spelar- och föreningsrepresentation.

I enlighet med Artikel 6 (punkt 7) i förmedlarreglementet ska SvFF-ansluten förening, som biträtts av en förmedlare vid förhandling, skicka in det förmedlaravtal som ingåtts med förmedlaren till SvFF. Förmedlaravtalet skickas in via mail till SvFF.

Förmedlare är skyldig att årligen senast den 1 mars, på sätt SvFF närmare anvisar, redovisa samtliga förmedlaruppdrag under närmast föregående kalenderår. Förändringen görs då det i det nuvarande systemet identifierats svårigheter att till fullo leva upp till de redovisningskrav som FIFA ställer på medlemsförbunden

As required under FIFA's regulations on working with intermediaries, introduced on 1 April 2015, The FA is required to annually publish details of the following:

  • The single transaction(s) in which each registered intermediary was involved
  • The total payments made by clubs to registered intermediaries